Czym jest pochwica

Niektóre choroby są na tyle poważne, że potrafią mieć bardzo negatywny wpływ na najbardziej intymną część życia kobiety.

Jednym z takich zaburzeń jest choroba zwana pochwicą. Choroba ta objawia się, kiedy przed próbą podjęcia kontaktu seksualnego, pojawia się silny ból i skurcz mięśni pochwy na jaki kobieta nie ma wpływu.

Taki skurcz uniemożliwia współżycie. Zaburzenie to u kobiet ma głównie psychologiczne podłoże i mogą je wywołać co niektóre czynniki. Najczęstszym powodem pochwicy jest bardzo traumatyczne doświadczenie seksualne. Może nim być między innymi nie udane rozpoczęcie współżycia, gwałt, przemoc ze strony mężczyzny, czy też molestowanie seksualne do jakiego doszło w dzieciństwie. Strach przed bólem związanym z seksem i niechcianą ciążą również może doprowadzić do mimowolnego skurczu mięśni, który uniemożliwi odbycie stosunku płciowego. Pochwica pojawia się również, kiedy mamy nieodpowiednią edukację seksualną lub, kiedy relacje z naszym partnerem nie są takie jak być powinno. Często zaburzenie to jest wynikiem samego wychowania, kiedy rodzice uświadamiają swoje dzieci, że seks jest czymś bardzo złym i trzeba go unikać. W niektórych przypadkach chorobę powodują jakieś dysfunkcje seksualne partnera, chociażby zaburzenia erekcji, czy też zbyt wczesny wytrysk.

Pochwica jest chorobą z jaką trzeba jak najszybciej udać się do lekarza ginekologa. Często taka wizyta jest na tyle trudna do odbycia, że konieczne jest skorzystanie z pomocy osoby psychoterapeuty. Jest to choroba jak każda inna i nie należy się jej wstydzić tylko próbować się z niej wyleczyć.