Czym są tzw. tabletki dzień po?

Posted by

Z uwagi na aktualne działania polityków co jakiś czas wypływają nowe rewelacje dotyczące stosowania tabletek „dzień po”. Temat budzi wiele kontrowersji gdyż wiele osób uznaje tabletkę dzień po jako środek wczesnoporonny lub przyczynę niepłodności i chorób.

Jak używać pigułek?

Tabletki dzień po powinny być używane wyłącznie incydentalnie i awaryjnie. Z uwagi na rozregulowanie hormonalne jakie czynią absolutnie nie mogą byś stosowane jako stała metoda antykoncepcji gdyż mogą uczynić trwałe szkody w organizmie z doprowadzeniem do śmierci włącznie. Działanie tabletki dzień po polega na zahamowaniu lub opóźnieniu jajeczkowania czyli uwolnienia komórek jajowych. Dlatego te pigułki nie mają absolutnie nic wspólnego z działaniem poronnym. Ich celem jest nie dopuszczenie do ciąży a nie usunięcie zarodka. Przyjęcie tabletki dzień po może skutkować efektami ubocznymi takimi jak nudności czy bóle brzucha. Te przypadłości mają prawo trwać tylko w trakcie cyklu w którym przyjęto pigułkę a więc jeśli po najbliższej występującej po przyjęciu pigułki menstruacji dolegliwości nie ustępują należy udać się do ginekologa. Dużym plusem tabletek dzień po jest ich duża skuteczność w zapobieganiu ciąży. Producenci informują, że przyjęcie pigułki w czasie 72 h od stosunku chroni przed ciążą ale im szybciej tym lepiej.

Tabletki dzień po a bezpłodność.

Jednym z argumentów przeciwników pigułek dzień po jest to, że przyczyniają się one do trwałej bezpłodności. Nie ma żadnych badań naukowych potwierdzających, że sporadyczne i incydentalne przyjmowanie tych pigułek wpływa w jakikolwiek sposób na płodność.
Od 2015 r. tabletki można było zakupić w każdej aptece bez recepty ale w połowie 2017 r. zniesiono tę możliwość i obecnie trzeba mieć receptę. Dość wysoka cena tabletki bo około 120 zł może być jej zaletą gdyż skutecznie przegania pomysł stosowania tabletek zamiast tradycyjnej antykoncepcji.

źródło: porno